Techniki pozowania w fotografii

Udany portret zależy od pozy, jaką przyjmie fotografowana osoba. Jeżeli na zdjęciu model wygląda nienaturalnie i smutno, jest to prawdopodobnie spowodowane złym upozowaniem. Pamiętajmy, że jeżeli fotografowana osoba nie jest politykiem lub profesjonalnym modelem, w większości przypadków będzie jej trudno spontanicznie przyjąć czarującą pozę przed aparatem. Należy taką osobą pokierować. Najlepiej najpierw porozmawiać. Rozluźni to napiętą atmosferę. Dzięki temu fotografowana osoba nie będzie tak skupiona na aparacie fotograficznym.

fotografia ślubna legnicaZbliżenie twarzy jest bardzo silnie oddziałującą formą portretu. Nie ma tu żadnego rozpraszającego elementu tła, tak więc wyraz twarzy ma duże znaczenie i wiele mówi o osobie. Kompozycja przed-stawiająca człowieka patrzącego prosto w aparat będzie miała ogromną silę oddziaływania. Zdjęcie, na którym fotografowana osoba ma głowę przekręconą lekko w jedną lub drugą stronę, będzie wywierało zupełnie inne wrażenie. Eksperymentujmy z wysokimi oraz niskimi kątami widzenia, ale zawsze starajmy się koncentrować uwagę na oczach, upewniając się, że ich obraz jest całkowicie ostry. Ciasno skadrowany obraz bez ostrego odwzorowania oczu nie będzie interesujący. Taki sposób kadrowania uwydatni wszystkie niedoskonałości cery osoby portretowanej, najlepiej sprawdza się więc w portretach charakterystycznych.

fotografia slubna lubin

Portret obejmujący głowę i ramiona mówi więcej o fotografowanej osobie, a tło nie się dodatkowe informacje. W takim przypadku musimy wziąć pod uwagę różne czynniki. Dotyczy to ubrania naszego modela oraz pozycji rąk.Na początku ustawiamy ciało oraz ramiona modela pod kątem 45° do aparatu fotograficznego.

Tak sfotografowana osoba będzie wyglądać atrakcyjniej niż osoba stojąca przed aparatem na baczność. Taka poza ułatwia uzyskanie różnych efektów dzięki zmianie ustawienia głowy oraz oczu. W przypadku zdjęć portretowych obowiązuje również zasada trzech części. Powinniśmy więc tak skadrować ujęcie, aby oczy osoby fotografowanej znalazły się w górnej części obrazu. Warto też przekonać się, jaki efekt otrzymamy, gdy przekręcimy aparat pod niewielkim kątem. Dzięki liniom ukośnym uzyskamy bardziej dynamiczną kompozycję niż w przypadku linii prostych.

Zdjęcie sztywno wyprostowanej osoby, stojącej na tle nudnego tła, to zdjęcie z całą pewnością nieciekawe. Jeśli zamierzamy sportretować całą sylwetkę, mamy do wyboru wiele sposobów, aby zdjęcie było udane. W takim przypadku powinniśmy przygotować coś, o co osoba portretowana mogłaby się oprzeć. Może to oznaczać usytuowanie jej w drzwiach wejściowych lub za bramą, co umożliwi oparcie się w swobodny sposób. Inną możliwością jest fotografowanie osoby siedzącej wygodnie na krześle lub na stopniach schodów. Pomocne będzie również przygotowanie przedmiotu, na którym model mógłby oprzeć łokcie.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz