Światło w fotografii

Bez światła fotografowanie byłoby po prostu niemożliwe. Zdjęcia powstają właśnie w wyniku oddziaływania światła na emulsję błony fotograficznej lub matrycy aparatu. Rodzaj światła, które dominuje na fotografii może stanowić o jej sukcesie lub porażce. Osoba na portrecie oświetlona ostrym, jasnym, padającym z góry światłem będzie wyglądać niekorzystnie ze względu na czarne cienie pod nosem i prawdopodobnie zupełnie niewidoczne oczy. Natomiast monotonne, szare niebo, jako główny element kompozycji, spowoduje, że zdjęcie będzie nudne. Lepiej więc poczekać na chmury, których ciekawe kształty i układ na niebie, sprawią, że fotografia będzie miała bardziej dramatyczny charakter.

fotografia slubna lubin

Wczesnym rankiem i późnym popołudniem słońce znajduje się nisko nad horyzontem, rzucając długie, przebiegając przez plan cienie, które doskonałe wkomponowują się w fotografię krajobrazu. Cienie te rzeźbią teren i nadają mu kształt podkreślając fakturę i kontury fotografowanej sceny. Kiedy słonce osiągnie swoje najwyższe  położenie – koło południa, wtedy w najjaśniejszych miejscach fotografii mogą powstawać białe plamy bez widocznych szczegółów. a cienie są znacznie ciemniejsze. O tej porze dnia światło świetnie nadaje sic do wydobywania i podkreślają śmiałych, graficznych kształtów

Bardzo ważną sprawą o jakiej musimy pamiętać przy robieniu  zdjęć, jest kierunek padania promieni słonecznych  , słońce musimy mieć za sobą. Czasem jednak zasada ta budzi wątpliwości. Jeśli bowiem w czasie wykonywania fotografii model będzie miał twarz zwróconą ku  słońcu, to na pewno zmruży oczy a to nie będzie dobrze wyglądało na zdjęciu. Jednak oświetlenie przednie bywa użyteczne, np. wtedy, kiedy zależy nam jedynie na oddaniu szczegółów, ponieważ cień padnie poza fotografowany przedmiot. Słońce świecące prosto w obiektu w aparatu spowoduje powstanie odblasków i co jest znacznie poważniejsze, może uszkodzić wzrok fotografującego. światło słoneczne umożliwia uzyskanie wielu ciekawych  efektów od dramatycznych sylwetek do subtelnie podświetlonych od tylu kwiatów. Światło padające z boku i świecące w poprzek kadru tworzy cienie, które podkreślają głębie obrazu.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz