Ślubne symbole, przesądy, tradycje – co oznaczają?

Dlaczego pan młody w dniu ślubu nie powinien podglądać swojej wybranki? Czemu nowożeńców obrzuca się ryżem? O jakich regułach powinniśmy pamiętać, przygotowując bukiet dla młodej pary? Objaśniamy popularne ślubne zwyczaje.

Zaręczyny

W dawnej Polsce, jeszcze przed nadejściem chrześcijaństwa, zaręczyny (a raczej rękowiny) były jednocześnie ceremonią zaślubin. Młodzi stawali – dosłownie – na ślubnym kobiercu, czyli specjalnie uszytym dywaniku, którego wywieszenie na drzwiach oznaczało, iż w domu znajduje się panna na wydaniu. Zamiast obrączkami, wymieniano się wiankami. Po ceremonii następowało równie huczne jak dziś wesele.

Suknia ślubna

Suknia jest tradycyjnie biała, gdyż kolor ten symbolizuje dziewictwo. Coraz częściej jednak panny młode wybierają inne kolory – w takim wypadku, zgodnie z obyczajem, zawsze powinny mieć przy sobie coś białego. Przed ślubem pan młody nie powinien widzieć sukni (a nie samej narzeczonej!), ponieważ złamanie tego zwyczaju grozi późniejszymi kłótniami.

Buty i pieniądze

Buty panny młodej nie powinny odkrywać palców, aby chronić przyszłą żonę przed nieszczęściami. Obuwie powinno cały dzień przed ślubem stać na parapecie – w ten sposób wejdzie do niego szczęście. W dniu ślubu pan młody powinien założyć buty swojej wybrance, wkładając do środka pieniążek, by zapewnić przyszłe bogactwo. Z tego samego powodu powinien on trzymać banknot w kieszeni marynarki.

Ceremonia

W drodze do ołtarza pan młody powinien mieć swoją wybrankę po lewej stronie, aby prawą ręką w razie potrzeby odganiać złe duchy. Narzeczeni nie mogą zbyt często zatrzymywać się ani zawracać, gdyż w ten sposób sprowadzą na swój związek problemy. Jeśli komukolwiek upadnie obrączka, powinien podnieść ją ksiądz albo świadek – schylająca się młoda para zwiastuje pecha.

Kto tu rządzi?

Podczas ceremonii ksiądz owija dłonie nowożeńców stułą – jeśli wierzyć przesądom, osoba trzymająca dłoń na górze będzie dominować w związku. Pani młoda może uzyskać przewagę nad mężem, jeśli nakryje suknią but swojego partnera, jednakże według innego zwyczaju rządzić będzie ten, kto jako pierwszy odwróci się od ołtarza po udzieleniu ślubu. Jeszcze inny przesąd mówi, że rola głowy rodziny przypadnie temu, kto trafi na wódkę w kieliszku podczas toastu otwierającego wesele.

Rzucanie ryżem

Tradycja ta wywodzi się z obrzucania młodych pieniędzmi, które następnie należy starannie pozbierać, aby zagwarantować życie w dostatku. Dziś zamiast monet często sypie się ryż, a czasem nawet cukierki czy płatki róż. Ciekawą alternatywą są też bańki mydlane.

Ozdoby

Bukiety dla nowożeńców powinny składać się z nieparzystej liczby kwiatów, bowiem liczbę parzystą łatwo podzielić – tak jak majątek, który małżonkowie mogliby podzielić między sobą przy rozstaniu. W wiązance panny młodej nie powinny znaleźć się kwiaty z kolczastymi łodygami. Jeśli panna młoda przypadkiem się zrani, będzie to oznaczało ranę dla całego związku. Do ozdób nie należy także dołączać żadnych pereł, gdyż perły symbolizują łzy – czyli smutek i nieszczęście.

Wesele
Pierwszy taniec jest ważniejszy, niż moglibyście przypuszczać. Jeśli mąż czy żona pomylą kroki, będzie to znaczyło, że nie będą potrafili ze sobą współpracować. Jeżeli którykolwiek z gości poprosi pannę młodą o możliwość przymierzenia obrączki, odmowa będzie oznaczać pecha. Nie trzeba przejmować się zbitymi naczyniami – ich tłuczenie przynosi pomyślność, i dlatego też młodzi rzucają za siebie kieliszki po pierwszym toaście.

* * *

Oczywiście to tylko kilkanaście spośród całego mnóstwa zwyczajów. Temat jest ogromny i fascynujący, dlatego na pewno jeszcze do niego wrócimy.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz