Ślubne przesądy

Wokół uroczystości związanej z zawarciem związku małżeńskiego narosło wiele przesądów. Na wiele z nich trudno znaleźć logiczne uzasadnienie, ale jest to tak ważne wydarzenie w życiu człowieka, że nie mogło pozostać obojętne. Rodzi przecież ze sobą wiele emocji, przeżyć i trosk związanych z trafnością wyboru partnera i tego, co przyniesie przyszłość. Może właśnie waga i znaczenie tej życiowej decyzji spowodowała, że pojawiło się wiele teorii na temat, co trzeba zrobić, aby zapewnić sobie dobrą, małżeńską wróżbę. Czy rzeczywiście ma to wpływ na jakość przyszłego związku? Trudno powiedzieć, ale większość woli na wszelki wypadek dopełnić „babcinych” wskazówek. O czym więc należy pamiętać?

Data ślubu

Miesiąc, w którym młoda para bierze ślub powinien mieć w nazwie literę „r”, np. marzec, czerwiec, sierpień, wrzesień, październik, grudzień. Pozostałe miesiące nie zapewniają szczęśliwego związku. Bardzo dobrze na termin uroczystości wybrać Święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc lub karnawał. Nie jest najlepszy natomiast czas postu, ani np. Prima Aprilis. Ryzykowne jest również organizowanie uroczystości w inny dzień tygodnia niż powszechnie przyjęta sobota. Zapewne wiele dodatkowych przeciwwskazań i zaleceń mogliby udzielić znawcy numerologii, bowiem suma cyfr w dacie może mieć znaczenie dla przyszłości związku. Podobnie jest z kalendarzem chińskim, w którym w zależności od znaku zodiaku panującego przez cały rok, młodych zawierających w tym czasie ślub, czeka szczęście lub pech.

Suknia panny młodej

Na pewno powinna być piękna i wymarzona, kupiona w towarzystwie mamy lub przyjaciółki, ale nie powinien jej przed dniem ślubu widzieć pan młody. Nie powinny jej przymierzać inne osoby, na przykład siostry panny młodej lub świadkowe, bo grozi im staropanieństwo. Zresztą kreację w całej odsłonie i komplecie młoda może oglądać w lustrze wyłącznie w dniu uroczystości, ale nie wcześniej. Bezzasadne ubieranie sukni, również nie jest dobrą wróżbą. Można ją włożyć jedynie w ramach przymiarki, ale nawet wtedy, trzeba zdjąć jakąś część garderoby. Podobnie sprawa się ma z obrączkami, których nie zakłada się bez przyczyny przed uroczystością i nikomu nie pożycza do przymierzenia. Panna młoda nie powinna dla siebie szyć sukni ślubnej. Jeżeli w trakcie wesela dojdzie do naderwania kreacji, kategorycznie nie należy jej zszywać igłą i nitką, bo to przynosi smutek i udręki. Rozerwaną tkaninę można spiąć agrafką. W rąbek sukni, bądź bielizny warto natomiast wszyć okruszek chleba, bądź cukier dla zapewnienia dostatku. Warto wspomnieć, że na weselu biel zarezerwowana jest wyłącznie dla panny młodej, która z kolei powinna unikać koloru różowego. Nie jest również wskazane zakładanie przez nią naszyjnika z prawdziwych pereł, co symbolizuje łzy i nieszczęście.

Ponadto w dniu ślubu przyszła małżonka powinna na sobie mieć:

  • coś niebieskiego – co zapewnia potomstwo i wierność męża, może to być np. błękitna podwiązka,
  • coś starego – pierścień, naszyjnik lub broszka dla zapewnienia sobie w razie przyszłych kłopotów pomocy ze strony najbliższych i przyjaciół,
  • coś nowego – dla przyciągnięcia bogactwa i dostatku,
  • coś pożyczonego – dla zapewnienia sympatii i dobrych stosunków z rodziną męża,

Inne dodatki

Buty panny młodej nie mogą odkrywać palców, ani pięt, powinny być pełne. Dla zapewnienia pięknej pogody w dniu ślubu, trzeba je wcześniej postawić na parapecie, a przed wyjściem do kościoła włożyć do środka grosik na szczęście. Pan młody powinien włożyć monety lub banknoty do kieszeni garnituru.

Bukiet ślubny również nie jest wolny od różnych wierzeń i przesądów. Najważniejsze, aby nie składał się z kwiatów posiadających kolce. Róże nie są więc wskazane, chyba że zostaną odpowiednio przycięte. Pożądane są natomiast kwiaty kojarzące się z niewinnością i czystością, w kolorze białym lub kremowym, na przykład konwalie, frezje, hiacynty, storczyki.

Welon powinna zakładać druhna – najlepiej niezamężna. Ważne, aby panna młoda w dniu ślubu nie oglądała się za siebie. Poprawianie długiego welonu podczas wstawania i siadania, to zadanie druhny.

Przygotowania do ślubu, dobór ubioru i dodatków może przysporzyć kłopotów, zwłaszcza tym, którzy będą chcieli w ten sposób zaklinać swoje szczęście. Jest to jednak dopiero początek zmagań, ponieważ zupełnie inne przesądy wiążą się z uroczystością kościelną, a także weselną, ale o tym innym razem…

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz