Ślub plenerowy – co jest potrzebne ?

Pisaliśmy o wspaniałych kościołach i pisaliśmy związanych z nimi o trudach organizacji ślubu. Ale czy ceremonia koniecznie musi odbywać się pod dachem? Może warto rozważyć alternatywę, czyli ślub plenerowy?

Taka propozycja nadal spotyka się z niedowierzaniem. Ślub plenerowy? W Polsce?! Przecież to niemożliwe! Takie rzeczy oglądamy na zagranicznych filmach, ale przecież w Polsce mamy określone… „procedury”. Jaki ksiądz zgodziłby się na udzielenie ślubu poza terenem świątyni? A nawet jeśli ograniczymy się tylko do ślubu cywilnego w plenerze – w jaki sposób wyciągnąć urzędnika zza murów Urzędu Stanu Cywilnego?

Polskie prawo mówi, że na szczęście można coś zdziałać: „jeżeli zachodzą uzasadnione przyczyny, kierownik urzędu stanu cywilnego może przyjąć oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza lokalem urzędu stanu cywilnego”. Nie jest to przepis zbyt dokładny i pozostawia ostateczną decyzję w rękach urzędnika, ale dzięki temu właśnie zapisowi udało się przeprowadzić w Polsce już całkiem sporo ceremonii zaślubin w plenerze – w pałacykach, w parkach czy na łąkach. Oczywiście to wcale nie znaczy, że uda się również Wam. Dlaczego?

Problem polega na tym, że decyzja zależy od osobistych preferencji urzędnika. Na forach internetowych przeczytamy relacje par, które usiłowały zorganizować ślub w plenerze – dowiemy się z nich, że istnieją urzędy bardziej i mniej przyjazne młodym parom. Nic dziwnego, skoro prawo jest niedoprecyzowane i pozostawia wolne pole do interpretacji według własnych przekonań. Niechęć do pracy w terenie czy nawet zły humor danego dnia mogą przekreślić Wasze marzenia o ślubie plenerowym.

O co należy zadbać, by zwiększyć szansę organizacji ślubu cywilnego w plenerze? Wiele osób, które przeszły już tą ścieżką, podkreśla że istotne jest samo miejsce ślubu. Powinniście wybrać taki punkt, który dyrektor USC uzna – rzecz jasna wedle własnego widzimisię, bo nie istnieje żaden stosowany tu regulamin – za wystarczająco „godny” przeprowadzenia ceremonii. Nieważne, czy lokacja odpowiada Wam samym; niestety, przede wszystkim powinniście zatroszczyć się o schlebienie gustom urzędnika.
Nawet jeśli traficie na osobę niechętną ślubom plenerowym, możecie wskazać kilka „uzasadnionych przyczyn” organizacji takiej uroczystości. Pomaga wskazanie na przykład liczby gości zbyt dużej do pomieszczenia wszystkich w urzędzie. Nie możecie też zapominać o spełnieniu wymogów formalnych, to znaczy o przyozdobieniu miejsca ceremonii godłem Polski, uzyskaniu zgody właściciela nieruchomości, a także… pozostawieniu miejsca na symbol urzędu

A co ze ślubem kościelnym? Także możecie postarać się o jego organizację w plenerze! Potrzebna będzie Wam zgoda księdza, którego poprosicie o poprowadzenie ceremonii, a także zgoda biskupa. Oczywiście w miejscu ślubu musi znaleźć się krzyż. Tak jak w przypadku Urzędu Stanu Cywilnego, i tutaj wszystko zależy od decyzji księdza – ale w przypadku Kościoła można liczyć na większą wyrozumiałość. Z doświadczeń nowożeńców wynika, że najchętniej wydawane są zgody na organizowanie ślubów plenerowych odbywających się w pobliżu kościoła.

Czy warto w ogóle starać się o organizację ślubu w plenerze? Jeśli o takiej ceremonii marzycie – jak najbardziej. Wymaga ona większego zaangażowania, ale przecież chodzi o najważniejszy dzień w Waszym życiu, który powinien wyglądać dokładnie tak, jak tego chcecie.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz