Fotografia ślubna Wrocław, Legnica Dolny Śląsk. Fotograf na wesele

Poznajcie swojego fotografa przed sesją

Planujecie efektowną sesję narzeczeńską? Przed dniem zdjęciowym poznajcie swojego fotografa – to gwarancja lepszego porozumienia, przyjemniejszego nastroju i, oczywiście, otrzymania zdjęć które odpowiadają Waszym oczekiwaniom.

Czy musimy poznawać swojego fotografa?

Jeśli z pewnym niepokojem zadajecie sobie to pytanie, uspokajamy: nie, nie musicie. Jeżeli nie czujecie się komfortowo w nowym towarzystwie, zawsze możecie ustalić warunki, podpisać umowę i nie wymienić ani słowa więcej niż to absolutnie konieczne. Klient ma zawsze rację.

Pamiętajcie jednak, że nieco bliższe poznanie się – ale wciąż tylko w granicach kontaktów zawodowych! – pozwoli Wam dokładniej poznać wzajemne możliwości i oczekiwania. Możecie mieć przecież bardzo specyficzną wizję ślubnych zdjęć, a przede wszystkim samej sesji narzeczeńskiej. Jeśli nie zakomunikujecie tego w wyraźny sposób swojemu fotografowi, efekt nie będzie tak dobry, jak mógłby być. Nie chodzi więc o towarzyskie spotkanie przy kawie, a o relacje czysto biznesowe – o wymianę propozycji i opinii, dzięki której obie strony będą zadowolone ze współpracy.

O czym rozmawiać z fotografem?

„Sesja narzeczeńska” to pojęcie bardzo pojemne. Niektórzy stawiają na zdjęcia naturalne, inni na wysoce wystylizowane; jedni lubią stylizację na klasyczne fotografie pełne sepii, czy wręcz wykonywane na tradycyjnej czarno-białej kliszy, inni zaś preferują nowoczesny, dynamiczny styl w niestandardowym otoczeniu – na przykład modne od jakiegoś czasu sesje w ruinach czy opuszczonych budynkach. To, gdzie zorganizujecie zdjęcia i jak ostatecznie będą się prezentować, zależy tylko od Was, choć oczywiście fotograf może podsunąć kilka propozycji.

Powinniście także porozumieć się w sprawie tego, jak fotograf ma działać. Oczywiście podczas samej ceremonii będzie on praktycznie pozostawał niewidoczny, ale jeśli chcecie np. w pewnym momencie imprezy zapraszać pojedynczo gości, aby zrobić sobie z nim zdjęcia, warto wcześniej ustalić takie szczegóły. Skoordynujcie pracę, a unikniecie chaotycznej improwizacji już na miejscu – jest ona bowiem najlepszym sposobem na stratę Waszego cennego czasu.

Poznajcie fotografa jeszcze przed podpisaniem umowy

Niektórzy fotografowie mają bardzo specyficzny styl, tak samo jak swoim stylem cechują się malarze czy muzycy. Jeśli macie jakiegoś fotografa na oku (bo na przykład ktoś go Wam polecił), powinniście zapoznać się z jego możliwościami jeszcze przed podpisaniem umowy. Sprawdźcie jego portfolio (później możecie wskazać zdjęcia, które najbardziej Wam się podobały, aby obraz pewien styl dla całego albumu), a jeśli będziecie mieli jakiekolwiek pytania – nie bójcie się ich zadać.
Przede wszystkim jednak pamiętajcie, że fotografia zawsze niesie ze sobą pewien pierwiastek nieprzewidywalności. Nie przewidzicie każdego czynnika: oświetlenie może się zmienić, wystrój sali też; mogą wreszcie zdarzyć się goście zachowujący się… nietypowo. Generalnie – warunki mogą nie sprzyjać robieniu dokładnie takich zdjęć, jakie chcecie potem zobaczyć w albumie. Właśnie z tego powodu powinniście poznać Waszego fotografa i wspólnie ustalić sposób działania. Komunikacja to klucz do udanej współpracy.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz