Podstawy portretu

Wydawałoby się, że człowiek powinien być najłatwiejszym obiektem do sportretowania. Można też oczekiwać, że osoba portretowana będzie współpracować z fotografem. Ludzie otaczają nas na co dzień, wiemy jak na siebie wzajemnie oddziałują. W wielu przypadkach możemy łatwo przewidzieć, co ich zdenerwuje, a co ucieszy. Dlaczego więc tak wiele zdjęć portretowych odbiega całkowicie od naszych oczekiwań?

fotografia slubna lubin copy

Często winę za to ponosi sam fotograf. Jest źle przygotowany, ma niewielkie pojęcie, czego od sesji fotograficznej oczekuje model. Musi też podjąć określone decyzje, przygotować niezbędny sprzęt oraz oświetlenie, zanim zjawi się model. Jeżeli osoba portretowana nie jest przyzwyczajona do stania przed aparatem fotograficznym, czyli nie jest zawodowym modelem, będzie prawdopodobnie zdenerwowana, co odbije się na jej naturalności.

fotograf legnicaTo zdenerwowanie pogłębi się, jeżeli fotograf w jej obecności będzie ustawiał światła, wybierał tło lub głośno zastanawiał, gdzie model powinien siedzieć, jak ma być ubrany i jaką pozę przyjąć.Doskonałym punktem wyjścia dla przyszłych portrecistów jest studiowanie fotografii portretowej w książkach lub czasopismach. Nie ma nic złego w próbie odtworzenia zdjęcia, które nam się podoba. Dzięki temu zdobywamy dodatkową wiedzę o zachowaniu nieznanych ludzi przed aparatem fotograficznym. Gdy poznamy już wszystkie potrzebne techniki, możemy pozwolić sobie na uruchomienie wyobraźni. Nie musimy sztywno trzymać się przekonania, że portret wymaga studia fotograficznego, skomplikowanego ustawienia oświetlenia oraz profesjonalnej fotomodelki. Portretowanie dotyczy bowiem, poza formalnym pozowaniem studyjnym, prawdziwych ludzi w ich rzeczywistym otoczeniu. Głównym celem powinno być czerpanie radości z sesji zarówno przez fotografa, jak i przez fotografowaną osobę.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz