Zdjęcia z dnia ślubu, fotografia weselna i sesje ślubne w plenerze.

Jak przechowywać zdjęcia ślubne – poradnik

Zdjęcia ślubne to jedna z najważniejszych, najbardziej osobistych pamiątek, jakie kiedykolwiek trafią do Waszej rodzinnej kolekcji. Jak je przechowywać, by możliwie najdłużej zachowały doskonały wygląd?

Wystarczy stosować się do kilku rad – choć na szczęście dziś ewentualna strata raz wywołanych zdjęć nie jest tak dotkliwa, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Jakość cyfrowych oryginałów (lub zeskanowanych kopii) nie ulegnie pogorszeniu, więc w razie potrzeby będziecie mogli na odtworzyć kolekcję od podstaw. Ale przecież nie o to chodzi, prawda? Ślubny album powinien być tylko jeden: ten oryginalny, pięknie oprawiony zbiór fotografii, jaki otrzymacie w kilka dni po weselu. Warto zadbać o jego kondycję.

Pierwsza rada to dziś w zasadzie standard dla całej branży fotograficznej, ale na wszelki wypadek upewnijcie się, że Wasz fotograf nie działa inaczej. Zadbajcie o zapis w umowie, zgodnie z którym otrzymacie cyfrowe kopie zdjęć na fizycznym nośniku. Kiedy już je otrzymacie, zróbcie we własnym zakresie kolejne kopie – ponieważ płyty CD czy DVD nie są tak trwałe, by polegać na jednym egzemplarzu przez kilkadziesiąt lat. Zadbawszy o to zabezpieczenie, możecie przejść do opieki nad wywołanymi zdjęciami.

Fotografie niewłaściwie przechowywane mogą wyblaknąć, zetrzeć się, pognieść się czy podrzeć. Trzymanie ich w dobrze zorganizowanym albumie chroni przed wieloma tymi skutkami, ale tylko pod warunkiem, że wybierzecie właściwy album – i będziecie przechowywać go we właściwy sposób. W czym rzecz?

Otóż plastik i papier, z których wykonane są niektóre albumy, zawiera szkodliwe składniki chemiczne. W dłuższej perspektywie mogą one sprawić, że zdjęcia zżółkną, wyblakną lub jeszcze inaczej zmienią swoje oryginalne kolory. Ważne, by wybrać album o wskaźniku kwasowości 6.0 lub zbliżonym – wtedy jego oddziaływanie na zdjęcia będzie neutralne.

Uważajcie także z podpisywaniem zdjęć: atrament z wielu długopisów również może być szkodliwy ze względu na kwasowość! Dla pewności zostawcie zdjęcia niepodpisane; możecie dodać opis pod nimi – rzecz jasna odpowiednio dobranym piórem czy długopisem.

Czy plastikowe koszulki ochronią zdjęcie przed niszczeniem? Niekoniecznie, bowiem plastik powoli wydziela gaz, który zmienia oryginalny wygląd fotografii. Najlepszym wyjściem jest więc album z odpowiedniego papieru – a jeśli takowego nie macie, zdjęcia dobrze poradzą sobie zamknięte w kartonowym pudle. Niezależnie od tego, czy będziecie trzymać je w pudełku, czy w ładnie zorganizowanym albumie, pamiętajcie, by przechowywać je w miejscu suchym i o niskiej temperaturze – to zapobiegnie zawijaniu się rogów i pękaniu powierzchni zdjęć.

Wiele osób lekceważy rady dotyczące albumów ślubnych, uznając że szkoda czasu i pieniędzy na dbanie o kilka zdjęć. Teraz możecie myśleć ponownie, ale w przyszłości prawdopodobnie tego pożałujecie. Dobrze zabezpieczone zdjęcia mogą przetrwać dziesiątki lat w znakomitym stanie – a wraz z nimi przetrwają świetnie zachowane Wasze najpiękniejsze wspomnienia.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz