Aparat to tylko narzędzie.

Aparat fotograficzny jest w naszych rękach tylko narzędziem. Spoglądając na określoną scenę przez obiektyw, możemy sami zadecydować, jak przedstawić ją na zdjęciu. Dobierając odpowiednie oświetlenie, możemy ciemne obiekty przedstawić w tonach pośrednich, a przy jeszcze większej ilości światła sprawimy, że mogą nawet wydać się prześwietlone. Powinniśmy wyobrazić sobie również poszczególne elementy fotografowanego planu.

Fotografia ślubna w Legnicy

Oznacza to nie tylko wykadrowanie budynku lub kabli telefonicznych z pięknego krajobrazu, ale korzystanie też z selektywnego nastawiania ostrości w celu zminimalizowania elementów sceny, których nie chcemy pokazywać. Na ukrycie tego, co na zdjęciu jest niepożądane pozwala mała głębia ostrości. Kosze na śmieci mogą stać się niewyraźnymi, nieokreślonymi kształtami, a brzydkie liście zmieni się w nie rozpraszające uwagi atrakcyjne tło dla pięknej, rozkwitającej róży. Przewidywanie to także określenie relacji między pierwszym planem a tłem. Podjęte przez fotografa decyzje muszą dotyczyć wielkości obszaru pierwszego planu, jaki ma zostać przedstawiony na zdjęciu, oraz rodzaju obiektywu, jaki należy użyć, aby powstałe rezultaty najbardziej odpowiadały oczekiwaniom. Jeżeli to właśnie przedni plan ma być najważniejszy, powinno się skorzystać z obiektywu szerokokątnego, aby zwiększyć jego rozmiary i nadać mu szczególne znaczenie. Jeśli znajdujący się przed odległym obiektem przedni plan ma być tylko zaznaczony, należy użyć teleobiektywu i pozbawić pierwszy plan ostrości.

Fotografia Legnica

Najważniejsze, aby wszystko, co robimy w czasie fotografowania, było zamierzone. Powinniśmy umieć odtworzyć daną scenę, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Nie należy pozostawiać niczego przypadkowi i wiedzieć, w jaki sposób uzyskano poszczególne efekty. Ważne jest, aby fotografujący zawsze pamiętał, że ma kontrolę nad procesem powstawania zdjęć. Nie należy czuć się zobowiązanym do wiernego odtworzenia sceny, którą widzimy. Prawdziwa kreatywność polega na wykorzystaniu wszystkiego, co marny, i przekształceniu tego w coś całkiem innego. Wymaga to jednak umiejętności przewidywania, jaki będzie efekt końcowy.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz